Blog

Упражнението „Тарзан“ помага на децата да се справят със стреса по забавен начин

от в Медиите за мен 10.10.2024
Първият учебен ден чука на вратата – специалист по детско развитие ни съветва как да се справим със стреса и как да общуваме пълноценно с децата си
Как да помогнем на децата да се приспособят към новата среда в училище, градината или яслата, какви трикове и техники да приложим, за да намалим стреса и как да общуваме с децата си пълноценно в забързаното ежедневие? Отговори на всички тези въпроси потърсихме от д-р Гергана Маркова, която е специалист в ранното детско развитие. Многогодишната й практика включва работа като логопед, специален педагог, психотерапевт и невромоторен консултант, с множество квалификации, обучения и тренинги.
Вижте и как се прави упражнението „Тарзан“, което е изключително полезно за справяне със стреса при децата.
Как да помогнем на децата по-лесно да се приспособят към новата среда – училище, градина, ясла? Има ли някакви трикове, които родителите да приложат, за да са сигурни, че детето им е спокойно и се чувства добре?
Адаптацията на детето към новата среда започва още у дома. Когато установите безусловно сигурна и подкрепяща среда и обяснявате това, което предстои  – какъв ще бъде новият дневен режим, как ще изглежда училището или градината, тогава детето развива доверие във вас и себе си, че ще се справи, че не е само и че го обгражда защитна мрежа от любов. Важно е то да има възможност винаги да изрази своите страхове и вълнения и да се почувства разбрано и прието. Преходът към детска ясла или градина е не само важен етап за детето, но и значителен момент за цялото семейство. Все повече родители осъзнават колко критичен и емоционален е този период и се стремят да се подготвят по най-добрия начин. 
За да осигурите на детето си плавен и успешен преход, следвайте тези полезни съвети и стъпки:
1. Подготвителен период: Запознавайте детето с новата среда постепенно. Посетете мястото предварително или говорете с детето за дейностите и събитията, които ще се случват. Това ще помогне на детето да се чувства по-уверено и подготвено.
2. Създайте ритуали: Внедрете ритуали, свързани с новата среда. Ритуалите предлагат усещане за предвидимост и сигурност, което е много успокояващо за детето. Например създайте си само ваш си специален начин за сбогуване или да включете любимата играчка, която детето да носи със себе си.
3. Изразяване на емоции: Позволете на детето да изразява своите емоции и страхове. Каквито и да са те. Не се опитвайте да го успокоявате с реплики като “Няма от какво да се страхуваш”, а вместо това му дайте възможност да изговори своите чувства. Реагирайте с разбиране и подкрепа, за да му помогнете да се справи с промените.
4. Разработете рутина: Създайте стабилна ежедневна рутина, която включва както моменти на игра, така и на обучение. Рутината въвежда предвидимост в ежедневието, а това помага на детето да се чувства по-организирано и уверено в новата среда.
Несъмнено и родителите, и децата усещат стреса около първия учебен ден, независимо дали става дума за училище или за градина. Има ли някакви техники, с които да намалим стреса за родителите, а и за децата?
Първият учебен ден освен празник е и важен крайъгълен камък, който може да донесе стрес както за децата, така и за родителите. За да се справите с напрежението и да направите този преход по-гладък, следвайте стратегии, включващи принципи от рефлексната интеграция:
1. Подготовка: Създайте ритуали за началото на учебния ден. Подготовката с ясни и предсказуеми ритуали, като специално сбогуване или определен начин за започване на деня, може да създаде чувство за стабилност и ред. Включването на елементи, които активират и регулират първичните рефлекси, може да помогне на детето да се чувства по-успокоено и сигурно.
2. Регулиране на очакванията: Подходете с реалистични очаквания към ситуацията и създайте позитивна атмосфера. Акцентирайте на положителните аспекти на промените, като новите възможности за учене, игри и приятелства, но бъдете откровени и не идеализирайте преживяването. Разговаряйте с детето за това, че е нормално да има моменти, които може да не му харесват, като например новите правила или дейности, които ще трябва да изпълнява. Така то ще бъде подготвено за предизвикателствата, но ще знае, че те са част от процеса на адаптация и са временни.
3. Физическа активност: Интегрирайте физическа активност и време за релаксация в рутината на детето. Физическите упражнения помагат за регулиране на нервната система и намаляване на стреса. Пример за упражнение, особено полезно за справяне със стреса и рефлексна интеграция, е упражнението „Тарзан“. То е забавно и ефективно за разтоварването на напрежението. Детето потупва с ръце по гърдите си, като имитира звуците на Тарзан с викове „ААААА!!!!“. Колкото се може по-силно! Това движение активира и раздвижва мускулите на гърдите и гърба, превключва нервната система и дава на детето усещане за контрол и сила. 
 
Използвайте подходи, основани на общуване и доверие – например родителите да споделят със своите деца, че е нормално да се притесняват преди новото начало и че това е част от всяко приключение. Всъщност споделеното време преди първия учебен ден помага за намаляване на тревожността както у децата, така и у родителите.
В днешното забързано време родителите са изтощени след работния ден в офиса, след домакинската работа у дома, след което трябва да обърнат внимание и на децата. Как да бъде подобрен този процес, по колко време да отделяме на децата си на ден, как да общуваме с тях пълноценно?
Въпреки забързаното ежедневие, качеството на времето, прекарано с децата, е по-важно от количеството. Дори 20-30 минути дневно, но в пълноценно и целенасочено общуване, имат огромно влияние. Създайте ритуали за споделено време – например винаги вечеряйте заедно или често правете кратка разходка – възможности за откровен разговор и емоционална близост. Или отново съвместни игри и хоби-проекти, които ангажират и ума, и тялото и укрепват връзките между вас. Важно е да създавате моменти на автентичен интерес към личността, като оставяте настрана стреса от деня и се фокусирате изцяло върху забавлението с тях.
Как да преведем детето плавно в прехода от игрите в детската градина към ученето в училище?
Ролята на родителите в подготовката на детето за академично знание започва много по-рано, отколкото може да си представите. Истината е, че процесът на учене и развитие на детето не започва с първия учебен ден, а всъщност още с раждането. С всеки дъх, поглед и движение бебето и детето изследват света, себе си и другите. Играта и ученето са форма на това изследване, основана на любопитството, което еволюцията е заложила, така че винаги има интересен начин, по който да го провокирате. Например в първата година детето упорито се учи на въртене, лазене и пълзене и така се изграждат и автоматизират невронни мрежи и се подготвя детето за по-сложни когнитивни и двигателни умения нужни при академично обучение – планиране, последователност, експериментиране с проба-грешка, прецизност и пр.

Следователно вашата роля като родители е да създадете среда, която стимулира този естествен процес на учене. Плавното преминаване към академично знание може да бъде улеснено чрез включване на предизвикателни игри и дейности, които провокират както физическите, така и когнитивните интереси на детето. Използването на конструкторски играчки, пъзели и образователни игри са точно това, а защо не с времето и инструменти от хоби магазините на тати.
    Cart